Skip to main content

Award Winners

Faculty/Student Mentored Research Award

2012 

UNDERGRADUATE
1st Place 
Student: Zane Cupec
Faculty: Michael Vercelli
School of Music

2nd Place 
Student: John Kiselica
Faculty: Alan McEwen
School of Theatre & Dance

3rd Place
Student: Kiy Tywoniw
Faculty: Gerald Habarth
School of Art & Design

GRADUATE
1st Place 
Student: Morgan Milders
Faculty: Dylan Collins
School of Art & Design

2nd Place 
Student: Ben Lauer
Faculty: Steven Neuenschwander
School of Theatre & Dance

2013 

UNDERGRADUATE
1st Place 
Student: Ben Gazsi
Faculty: Dylan Collins
School of Art & Design

2nd Place 
Student: Daniela Londoño-Bernal
Faculty: Erika Osborne
School of Art & Design

3rd Place
Student: Jennifer Marcus
Faculty: Jason Lee
School of Art & Design

GRADUATE
1st Place 
Student: Vlad Basarab
Faculty: Gerald Harbarth
School of Art & Design

2nd Place 
Student: Sheila Barnhart
Faculty: Christine Kefferstan
School of Music

2014

UNDERGRADUATE
1st Place 
Student: Daniel Gutierrez
Faculty: Steven Neuenschwander
School of Theatre & Dance

2nd Place 
Student: Jordan Welsh
Faculty: Joseph Lupo
School of Art & Design

3rd Place- tie
Student: Thomas Seidler
Faculty:  Michael Vercelli
School of Music

3rd Place- tie
Student: James Pfaff
Faculty: Dylan Collins
School of Art & Design

GRADUATE
1st Place 
Student: Lauren Schiefelbein
Faculty: Eve Faulkes
School of Art & Design

2nd Place 
Student: Nathan Ditzler
Faculty: Shoji Satake
School of Art & Design

2016

UNDERGRADUATE
1st Place 
Student: Daniel del Busto
Faculty: Alan McEwen
School of Theatre & Dance

2nd Place 
Student: Leslie Norris
Faculty: Joseph Lupo
School of Art & Design

3rd Place
Student: Emily Harmon
Faculty: Shoji Satake
School of Art & Design

GRADUATE
1st Place 
Student: Ryan Frost
Faculty: Michael Vercelli
School of Music

2nd Place 
Student: Sally Deskins
Faculty: Rhonda Reymond & Kristina Olson
School of Art & Design

2018

UNDERGRADUATE
1st Place 
Student: Olivia Richardson
Faculty: Joseph Lupo
School of Art & Design

Honorable Mention
Student: Justin Clem
Faculty: Kofi Opoku & Joseph Galbreath
School of Art & Design

GRADUATE
1st Place 
Student: Travis Nester
Faculty: George Willis
School of Music

2019

UNDERGRADUATE
1st Place 
Student: William Wrightson
Faculty: Mary McClung
School of Theatre & Dance

Honorable Mention 
Student: Olivia Richardson
Faculty: Joseph Lupo
School of Art & Design

GRADUATE
1st Place 
Student: Raymond Thompson
Faculty: Michael Sherwin
School of Art & Design

Honorable Mention
Student: Stephanie Alaniz
Faculty: Joseph Lupo
School of Art & Design

2020 

UNDERGRADUATE
1st Place 
Student: Andre Magalhaes
Faculty: Matthew Heap
School of Music

Honorable Mention
Student: Ineke Knudsen
Faculty: Patrick Jones
School of Art & Design

GRADUATE
1st Place 
Student: Laure Zwonik
Faculty: Nina Assimakopoulos & Lynn Hileman
School of Music

Honorable Mention 
Student: Erin McCarty
Faculty: Shoji Satake
School of Art & Design

2021

UNDERGRADUATE
1st Place 
Student: Micah Buser
Faculty: Jennifer Walker
School of Music

Honorable Mention
Student: Lilly Runion
Faculty: Maureen Kadaar
School of Theatre & Dance

GRADUATE
1st Place 
Student: Amy Simpson
Faculty: Peter Amstutz
School of Music

Honorable Mention 
Student: Jordan Bennett
Faculty: Jonas Thoms
School of Music

Collaborative Award

1st Place
Student: The Montani Quartet
              Gabrielle Padilla, Sandra Morales Corrales, Gerardo Sanchez Pastrana, Yaniv Gutman
Faculty: Erin Ellis & Mitchell Arnold
School of Music

Honorable Mention
Student: EJ Wogaman, Katie Martin, Ashley Knox
Faculty: Cynthia Babin Anderson
School of Music

Outstanding Faculty Service Award

2012 Michael Vercelli
2013 Kristina Olson
2014 Joseph Lupo
2015 Steven Neuenschwander
2016 Terese Giobbia
2017 N/A
2018 Gerald McGonigle
2019 Alan McEwen
2020 General MacArthur Hambrick      
         Travis Stimeling
2021 Shalya Marsh


Outstanding Adjunct Faculty Excellence Award 

2012 Jennifer Rockage
2013 Brian Pliknik
2014 N/A
2015 Maureen Kaddar
2016 N/A
2017 N/A
2018 Matthew Saffron
2019 N/A
2020 Carson McTeer
2021 Timothy DeWitt

Outstanding Faculty Research & Creative Activity Award

2012 Janet Snyder
2013 Joe Lupo
2014 Mitchell Arnold
2015 Travis D. Stimeling
2016 General Hambrick & Michael Ibrahim
2017 Amy Schissel
2018 Robert Klingelhoefer
2019 George Willis
2020 Kristina Olson
2021 Hakeem Bilal

Outstanding Faculty Teacher Award 

2006 Virginia Thompson
         Laura Hitt
         Kristina Olson
2007 Mary Ferer
         Bob Klingelhoefer
         Kristina Olson
2009 Jason Lee
2010 Michael Ibrahim
         Cathy O’Dell
         Michael Sherwin
2012 Jason Lee
2013 Rhonda Reymond
2014 Mikylah McTeer
2015 Joseph Lupo
2016 N/A
2017 Leland Blair
2018 Evan MacCarthy
2019 Matthew Heap
2020 Jeffrey Moser
2021 Maureen Kaddar

Faculty Excellence in Internationalizing the College Award 

2012 Michael Vercelli
2013 N/A
2014 N/A
2015 Rhonda Reymond
2016 Janet Robbins
2017 Shoji Satake

Outstanding Advising Award*

2015 Kristina Olson

*The Outstanding Advising Award is being brought back in 2022 


Teaching with Technology Award**

2012 Rhonda Reymond
2013 Bob Klingelhoefer
2014 N/A
2015 Michael Ibrahim
2016 N/A
2017 Steven Neuenschwander

*The Teaching with Technology Award is no longer awarded 

Connect with us